"Tak niech wasze światło jaśnieje przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie” (Mt 5, 16).

Szkolne Koło Caritas
pod wezwaniem św. Kingi
Gimnazjum nr 43 im. Wojska Polskiego
00-682 Warszawa, ul. Hoża 88
Tel./fax. 0-22 628-73-43
E-Mail: skc1@warszawa.caritas.pl

środa godz. 14.40 - 15.25
Opiekun: p.Tomasz Sypniewski

„Caritas jest czułością Kościoła względem swego ludu, czułością Matki Kościoła względem swoich dzieci"

Chrześcijanin nosi krzyż na szyi i umieszcza go na sztandarach

Dlaczego? Inni mówią, że to wynika z naszej pychy, iż uważamy się za lepszych chrześcijan czy ludzi od innych, a ważniejsze jest z pokorą przyjmować krzyże dnia codziennego…
Zawsze może zdarzyć się przesada w używaniu symboli religijnych, która nadaje im pewien wyraz karykaturalny. Czasami można spotkać osoby, które są obwieszone dewocjonaliami i obrazkami jak stragan odpustowy, ale to jest zjawisko marginalne i zdarza się w różnych środowiskach, nie tylko wśród chrześcijan.
Z kolei umieszczanie krzyża na sztandarach, podczas procesji czy imprez publicznych, a także noszenie małych krzyżyków na szyi lub w klapie marynarki jest przyznaniem się przed ludźmi do Jezusa i wiary w Niego. Cała ta argumentacja o rzekomej pysze wynika ze strachu kamuflowanego fałszywą pokorą. Zastanówmy się, ile w XXI wieku wymaga odwagi i samozaparcia znoszenie upokorzeń z powodu przyznania się Chrystusa przez noszenie niewielkiego symbolu religijnego w postaci krzyżyka czy medalika. Ile z tego powodu można doświadczyć szyderczych czy nienawistnych spojrzeń, słów czy gestów. To są również krzyże dnia codziennego, które trzeba umieć znosić, a nie uciekać przed nimi pod pretekstem fałszywej pokory.
(źródło: www.mt1033.pl)

Regulamin SKC (do pobrania)

Caritas Archidiecezji Warszawskiej składa serdeczne podziękowanie wolontariuszom kwestującym na rzecz powodzian.

Zebraliście:

5055,85 zł. (Park Sowińskiego, 1.06.2010)
Pieniądze zostały przekazane gminie Gąbin

501,81 zł. (Tesco, ul.KEN, 19.06.2010)

1041,25 zł. (Kościół św. Jacka, ul.Freta, 27.06.2010)

RAZEM: 6598,91 ZŁ.

PODZIĘKOWANIE ZA ZBIÓRKĘ ŚRODKÓW CZYSTOŚCI

Artykuł o naszym kole (.pdf)

Szkolne Koło w programie UWAGA:

część 1

część 2

Jubileusz CARITAS AW

Z radością informujemy, że w wyniku akcji wielkopostnej przeprowadzonej podczas rekolekcji gimnazjalnych  w dn. 9-11 marca br. oraz rekolekcji parafialnych 29 marca br. zebraliśmy sumę 2275 zł. (słownie: dwa tysiące dwieście siedemdziesiąt pięc złotych).  Ofiary te przeznaczamy na Adopcję na odległość dziecka z Madagaskaru oraz na wysyłkę paczek świątecznych do najuboższych rodzin. Dziękujemy wszystkim darczyńcom!
Bóg zapłać!

Święta Kinga (Kunegunda)
(ur. 5 marca 1234, zm. 24 lipca 1292)
córka króla Węgier Beli IV i Marii Laskariny
Poślubiona księciu sandomierskiemu Bolesławowi Wstydliwemu według kanonicznej formy sponsalia de futuro. Podobno przyniosła mu w posagu 4 tysiące grzywien, a według podania również sól węgierską, którą zaczęto wówczas w Bochni i Wieliczce wydobywać na większą skalę. Chociaż sól bocheńską i wielicką znano w Polsce już wcześniej, to jednak pewne jest, że właśnie za czasów Kingi rozwinęło się jej wydobywanie, prawdopodobnie za sprawą sprowadzonych przez nią górników węgierskich. Była siostrą św. Małgorzaty, bł. Konstancji, księżnej ruskiej oraz bł. Jolanty. W Wojniczu królewna została zaręczona z księciem Sandomierskim Bolesławem synem Leszka Białego. W 1257 roku otrzymała od męża ziemię sądecką i Pieniny. Wykorzystując stan anarchii na Węgrzech księżniczka Kinga, dążąca do zacieśnienia związków Spisza z Polską, obsadziła ten teren swoimi wojskami, które stacjonowały tam aż do śmierci księżniczki w 1292.W 1287 roku ucieczką na Zamek Pieniński broniła się przed Tatarami. Po śmierci męża (1279) założyła w Starym Sączu klasztor klarysek i uposażywszy go przywilejem w roku 1280, mieszkała w nim aż do śmierci, 24 lipca 1292 roku. Beatyfikowana przez Aleksandra VIII w 1690 r., została kanonizowana 16 czerwca 1999 r. przez Jana Pawła II w Starym Sączu.
W 1715 papież Benedykt XIII ogłosił bł. Kingę patronką Polski i Litwy. W 1901 biskup Leon Wałęga obrał bł. Kingę patronką diecezji tarnowskiej. Jest także opiekunką ubogich i górników solnych. Kościół rzymskokatolicki obchodzi pamiątkę świętej Kunegundy (Kingi) 24 lipca.